All the the results as they come in 26 March – 29 March

29 March 2018

Oakdale rugby week day one

Hermanus (19) 24
vs
Jeugland (5) 22

 

Potchefstroom Gim (3) 25
vs
Duineveld (3) 27

Lichtenburg (24) 48
vs
Wilgerivier (8) 8

Augsburg (0) 12
vs
Montagu (26) 60

Upington (13) 20
vs
Wesvalia (12) 17

Diamantveld (12) 12
vs
Zwartkop (7) 19

Klerksdrop (3) 3
vs
Die Brandwag ((10) 31

Bethlehem Voortrekker (19) 22
vs
St Charles College (0) 17

Oakdale(24) 31
vs
Grey Bloem, Cherries (5) 19

De Aar (5) 24
vs
Porex Labori (20) 30

Overberg (0) 13
vs
Strand (0) 10

Robertson (0) 0
vs
Landboudal (17) 25

Bellville (5) 15
vs
Rustenburg (19) 24

Langenhoven Gim (7) 17
vs
Oosterlig (5) 12

Kemptonpark (28) 35
vs Hugenote (7) 14

 

Kearsney Easter festival

Kearsney College 25 – 26  HTS Middelburg

Queens College 10 – 14 Pretoria Boys high

Glenwood 29 – 26 HTS Drostdy

Dale College 5 – 15  Framesby

Selborne College 13 – 16 DHS

Welkom Gim 28 – 3 Noord Kaap.

KES Easter festival

Marais Viljoen 10 – 39 Marlow landbou

Muir College 7 – 50 Northwood

Noordheuwel 7 – 50 Wynberg

Eldoraigne 26 – 47 Hudson park

KES 28 – 20 Westville

Jeppe 29 – 26 Ben Vorster.

St Stithians Easter festival

Parktown 12 – 35 Rondebosch

Graeme College 0 – 26 Clifton school

Bishops 27 – 10 Grey PE

Kingswood College 30 – 30 St St Stithians

St Andrews College 24 – 15 Michaelhouse

Maritzburg College 7 – 35  SACS

St John’s Easter festival

St Davids 24 – 17 Eye of the Tiger

Paul Roos 78 – 10 Lions XV

HTS Daniel Pienaar 28 – 22 Florida

Windhoek Gim 17 – 26 St Alban’s

Hilton College 10 – 8 Nelspruit

St John’s 3 – 7 Helpmekaar.

St Dunstans Easter festival

Springs boys high 22 – 12  Hellenic Academy

Watershed College 1 2 – 55 Hans Moor

St Dunstans college 14 – 34 Reddam House Bedfordview

Ashton College 22 – 14 De La Sale

Falcon College 69 – 3 Cornwall College

St Benedicts 19 – 0 Vereeniging Gim

St John’s (Harare) 68 – 6 HTS Tuine.

Paarl boys high U/15 rugby week

Menlopark XV 8 vs 50 Paarl Boys’ High XV
HTS Middelburg XV 0 vs 52 WP XV
Paul Roos Gymnasium XV 53 vs 0 Durbanville XV
Framesby 12 – 47 Rustenburg
Stellenberg 10 – 15 HTS Middelburg
Noordheuwel 10 – 48 Oakdale
Durbanville 26 – 0 Westville
Menlopark 52 – 7 Paul Roos Gymnasium
Grey College 23 – 8 Paarl Gimnasium
Paarl Boys’ High 31 – 5 Monument.

Paarl Gim toernooi

Michaelhouse 12 – 10 Kempton park
Framesby 7 – 15 Monnas
Outeniqua 40 – 3 Waterkloof
Potch Gim 14 – 17 Duineveld
Stellenberg 44 – 3 Centurion
EG Jansen 50 – 12 Diamantveld
Marlow 7 – 12 HTS Middelburg
Durbanville 7 – 17 Garsfontein
Belville 14 – 10 Eldoraigne
SACS 28 – 7 Nelspruit
Oakdale 30 – 7 Noordheuwel
Boland Landbou 30 – 14 Rustenburg
Paarl Boys 12 – 13 Affies
Paul Roos 7 – 24 Menlopark
Paarl Gim 31 – 14 Grey College

Onder 14

Belville  vs Eldoraigne
Oakdale  58 – 0 Kempton park
Rustenburg  22 – 10 Brandwag
Framesby  15 – 0 Nelspruit
Paarl Gim  8 – 3 Grey College.

 

Rhino Jeppe U/16 rugby festival

Westville 35 – 19 Pretoria Boys
Parktown 7 – 27 Grey High
St Charles  22 – 20 St Benedicts
KES 7 – 31 Helpmekaar
Jeppe 10 – 46 Bishops
Wesvalia 59 – 20 Die Anker

White Field 

Ben Vorster 22 – 13 Zwartkop
Florida 12 – 30 Lions XV
Northwood 36 – 12 Lichtenburg

 

27 Maart 2018

NWU Vaal Super reeks

First XV

Brits 22 – 29 Hans Moor

Dr Malan 23 – 10 Linden

Riebeeckrand 25 – 0 Hartebeespoort

Alberton 47 – 7 Hoogenhout

Secunda 41 – 29 Bastion

Standerton 31 – 48 Florida

U/16

Brits 5 – 38 Hans Moor

Dr Malan 10 – 6 Linden

Riebeeckrand 10 – 29 Hartebeespoort

Alberton 34 – 7 Hoogenhout

Secunda 51 – 21 Bastion

Standerton 29 – 40 Florida.

U/15

Brits 43 – 5 Hans Moor

Dr Malan 19 – 14 Linden

Riebeeckrand 0 – 26 Hartebeespoort

Alberton 21 – 12 Hoogenhout

Secunda 10 – 5 Bastion

Standerton 7 – 59 Florida.

U/14

Brits 49 – 7 Hans Moor

Dr Malan 33 – 12 Linden

Riebeeckrand 0 – 59 Hartebeespoort

Alberton 36 – 14 Hoogenhout

Secunda 52 – 0 Bastion

Standerton 7 – 60 Florida.

PUK Super 16 reeks

Eerste spanne

Pionier 19 – 21 Piet Retief

O/16

Pionier 6 – 45 Piet Retief

O/15

Pionier 0 – 36 Piet Retief

O/14

Pionier 15 – 43 Piet Retief.

Super reeks

Eerste spanne

Heidelberg Volkies 32 – 19 Brandwag

Jan Viljoen 5 – 10 Wagpos

Vereeniging gim 14 – 18 Dinamika

Die Wilgers 48 – 26 Bergsig

Genl Hertzog 22 – 38 Ligbron.

O/16

Heidelberg Volkies 54 – 0 Brandwag

Jan Viljoen 26 – 17 Wagpos

Vereeniging gim 27 – 24 Dinamika

Die Wilgers 15 – 16 Bergsig

Genl Hertzog 0 – 31 Ligbron.

O/15

Heidelberg Volkies 47 – 7 Brandwag

Jan Viljoen 19 – 15 Wagpos

Vereeniging gim 0 – 43 Dinamika

Die Wilgers 14 – 12 Bergsig

Genl Hertzog 5 – 24 Ligbron.

O/14

Heidelberg Volkies 24 – 14 Brandwag

Jan Viljoen vs Wagpos

Vereeniging Gim 0 – 27 Dinamika

Die Wilgers 5 – 20 Bergsig

Genl Hertzog 0 – 69 Ligbron.

Noord/Suid toernooi

28 Maart 2018

Waterkloof 22 – 17 Durbanville
Garsfontein 50 – 22 Outeniqua
EG Jansen 32 – 54 Paarl Gim
Monument 26 – 25 Boland Landbou
Menlopark 42 – 20 Stellenberg.

Please follow and like us:

Leave a Reply