2018 Mauritz Hansen rugby week

 

Day 3

Span Punte Skole Punte
1ste 33 Hugenote vs Northcliff 10
1ste 14 Pionier vs Piet Potgieter 28
1ste 7 HTS Witbank vs Lydenburg 43
1ste 21 Hans Strijdom vs HTS John Vorster 27
1ste 20 Ellisras vs Tuine 14
2es finaal 24 Affies Rooiharte vs Oos Moot 15
O/14 finaal 7 Oos Moot vs Dr EG Jansen 22
O/15 finaal 14 Piet Potgieter vs Witteberg 31
O/16 finaal 19 Witteberg vs Hugenote 18
1ste finaal 28 Oos Moot vs Witteberg 26
O/16 10 HTS Tom Naude vs Wolmaransstad 12
O/16 15 Secunda vs Driehoek 19
2de 5 Piet Potgieter vs Affies Geelkobras 12
O/16 12 Piet Potgieter vs Dinamika 7
O/16 10 Oos Moot vs Rob Ferreira 13
O/16 13 Ligbron vs Erasmus 12
O/16 0 HTS Witbank vs Ellisras 21
O/16 50 Hans Strijdom vs Lydenburg 7
O/16 35 Frikkie Meyer vs HTS John Vorster 17
1ste 24 Carletonville vs Curro Hazeldean 19
1ste 29 Port Natal vs Dinamika 19
2de 31 HTS John Vorster vs Morgenzon 0
2de 50 Witteberg vs Dinamika 5
O/16 7 Curro Hazeldean vs Northcliff 27
O/15 21 Driehoek vs Dinamika 26
1ste 3 Erasmus vs Morgenzon 25
1ste 0 HTS Tom Naude vs Brits 0
2de 7 Hans Strijdom vs HTS Rustenburg 10
O/14 7 Waterberg vs HTS Tom Naude 17
O/14 24 Lydenburg vs Northcliff 12
O/14 5 Ellisras vs Dinamika 36
O/14 5 HTS John Vorster vs Hans Strijdom 17
O/14 12 Oosterlig vs Piet Potgieter 24
O/14 24 HTS Witbank vs Witteberg 33
O/15 5 Lydenburg vs Oosterlig 22
O/15 26 Oos Moot vs HTS Tom Naude 22
O/15 38 Carletonville vs Morgenzon 7
O/16 5 Oos Moot B vs Brits 50
O/16 34 Jeugland vs Tuine 10
O/15 7 HTS John Vorster vs Ellisras 15
O/15 44 Hans Strijdom vs Northcliff 10

 

Day 2

Span Punte Skole Punte
O/16

35

Witteberg vs Oos Moot

0

1ste

14

Curro Hazeldean vs HTS Witbank

72

1ste  10 Carletonville vs Brits  24
1ste  22 HTS Tom Naude vs Erasmus  10
1ste  21 Hugenote vs HTS John Vorster  27
1 ste  15 Piet Potgieter vs Port Natal  12
1 ste  10 Morgenzon Landbou vs Northcliff  15
1 ste  22 Ellisras vs Dinamika  3
1 ste  9 Pionier vs Witteberg  17
1 ste  19 Tuine vs Hans Strijdom  8
1 ste  17 Oos Moot vs Lydenburg  12
B-veld
Span Punte Skole Punte
O/16

12

Wolmaransstad vs Curro Hazeldean

20

O/16  14 Ligbron vs Brits  0
O/16  12 HTS John Vorster vs Erasmus  17
O/16  12 Piet Potgieter vs Secunda  21
O/16  31 Northcliff va Oos Moot B  0
O/16  17 Hans Strijdom vs Dinamika  12
0/16  21 Frikkie Meyer vs Jeugland  5
O/16  3 Tuine vs HTS Witbank  28
O/16  10 Ellisras vs Lydenburg  0
O/16  10 Rob Ferreira vs Hugenote  18
C-veld
Span Punte Skole Punte
O/16

5

HTS Tom Naude vs Driehoek

38

O/15  12 Carletonville vs Driehoek  21
2de  15 Witteberg vs Affies Geelkobras  21
O/15  51 HTS John Vorster vs Hans Strijdom  0
O/15  21 Piet Potgieter vs Dinamika  7
2de  5 Morgenzon Landbou vs HTS Rustenburg  36
2de  13 Hans Strijdom vs Dinamika  5
2de  17 Oos Moot vs Piet Potgieter  7
2de  21 Affies Rooiharte vs HTS John Vorster  6
O/15  9 Witteberg vs Ellisras  7
Laerskool Eugene N Marais (D-veld)
Tyd Span Punte Skole Punte
08:00 O/14

5

Lydenburg vs Ellisras

24

09:00 O/14  14 Waterberg vs Northcliff  10
10:00 O/14  7 Piet Potgieter vs Dinamika  24
11:00 O/14  12 HTS Tom Naude vs Oosterlig  16
12:00 O/14  10 Hans Strijdom vs HTS Witbank  17
13:00 O/14  22 Oos Moot vs Witteberg  10
14:00 O/14  60 Dr E G Jansen vs HTS John Vorster  5
15:00 O/15  19 HTS Tom Naude vs Lydenburg  12
16:00 O/15  38 Northcliff vs Morgenzon  12
17:00 O/15  23 Oosterlig vs Oos Moot  21

Day One

A-veld

A1 07:30 O/16 Hugenote 36 – 0  Hans Strijdom
A2 08:30 1ste HTS John Vorster 12 – 26 Lydenburg
A3 09:30 1ste Tuine 33 – 0 HTS Witbank
A4 10:30 1ste Morgenzon 29 – 19 Carletonville
A5 11:30 1ste Oos Moot 28 – 13 Piet Potgieter
A6 12:30 1 ste Brits 27 – 31 Ellisras
A7 13:30 1 ste Dinamika 25 – 17 HTS Tom Naude
A8 14:30 1 ste Hugenote 7 – 24 Pionier
A9 15:30 1 ste Northcliff 49 – 0 Curro Hazeldean
A9 16:30 1 ste Port Natal 27 – 33 Witteberg
18:00 Spelers tree aan vir optog
18:45 Openingseremonie
A10 19:30 1 ste Hans Strijdom 26 – 3 Erasmus

B-veld

B1 07:30 O/16 Ellisras 15 – 14  Secunda
B2 08:30 O/16 Oos Moot B 10 – 10 Curro Hazeldean
B3 09:30 O/16 HTS Tom Naude 14 – 43 Erasmus
B4 10:30 O/16 Wolmaransstad 7 – 29 Northcliff
B5 11:30 O/16 Dinamika 5 – 35 HTS Witbank
B6 12:30 O/16 Tuine 21 – 19 Driehoek
B7 13:30 0/16 Ligbron 21 – 24 HTS John Vorster
B8 14:30 O/16 Witteberg 38 – 5 Piet Potgieter
B9 15:30 O/16 Rob Ferreira 49 – 7 Frikkie Meyer
B10 16:30 O/16 Oos Moot 12 – 7 Jeugland

C-veld

C1 07:30 O/16 Brits 5 – 38 Lydenburg
C2 08:30 O/15 Oos Moot 5 – 29 Piet Potgieter
C3 09:30 2de HTS John Vorster 19 – 0 HTS Rustenburg
C4 10:30 O/15 Dinamika 31 – 0 Lydenburg
C5 11:30 O/15 Oosterlig 14 – 26 Witteberg
C6 12:30 2de Affies Rooi Harte 36 – 0 Witteberg
C7 13:30 2de Hans Strijdom 51 – 0 Morgenzon  Landbou
C8 14:30 2de Dinamika 14 – 17 Piet Potgieter
C9 15:30 2de Oos Moot 17 – 10 Affies Geel Kobra
C10 16:30 O/15 Driehoek 5 – 48 Ellisras

Laerskool Eugene N Marais (D-veld)

D1 07:30 O/14 Piet Potgieter 0 – 51 Dr E G Jansen
D2 08:30 O/14 HTS Witbank 34 – 0 Waterberg
D3 09:30 O/14 Oos Moot 36 – 0 Dinamika
D4 10:30 O/14 HTS John Vorster 20 – 19 Oosterlig
D5 11:30 O/14 HTS Tom Naude 43 – 29 Northcliff
D6 12:30 O/14 Hans Strijdom 45 – 29 Lydenburg
D7 13:30 O/14 Witteberg 41 – 5 Ellisras
D8 14:30 O/15 Carletonville 74 – 7 Northcliff
D9 15:30 O/15 Morgenzon 8 – 61 Hans Strijdom
D10 16:30 O/15 HTS Tom Naude 0 – 15 HTS John Vorster
Please follow and like us:

Leave a Reply